לאן נעלמו כורי הפחם?

העולם המודרני הביא להיעלמותם הכמעט מוחלטת של כורי הפחם במתכונתם המסורתית, המוכרת לנו בעיקר מסרטי הקולנוע. תהליך הכרייה עבר תיעוש ומיכון, וכיום, כמעט ולא ניתן למצוא מכרות פחם שבהם מתבצעת כרייה ידנית.

פסלו של הכורה - מתוך מוזיאון סבלבארד, הקוטב הצפוני

פסלו של הכורה – מתוך מוזיאון סבלבארד, הקוטב הצפוני

כיצד מתבצעת הכרייה בימינו?

ישנן מספר שיטות כרייה כאשר המשותף לכולן הוא מעבר לשימוש במכונות ושימוש מינימלי בכוח אדם על מנת שלא לסכן חיי אדם.

מרבצי פחם נמצאים בטבע בשכבות המכונות SIM, כאשר עובי השכבות שונה ממקום למקום. קיימות שכבות פחם בעובי של עשרות ס"מ, אשר אין כדאיות כלכלית לכרותן, ולעומת זאת ישנם מקומות בהם שכבת הפחם היא בעובי של מספר מטרים. במקרה כזה, המרבץ עשוי להפוך למכרה פעיל.

כריית הפחם מתבצעת במכרות תת קרקעיים או במכרות פתוחים. ברוב המכרות כורים פחם ממספר שכבות, כאשר כל שכבה נמצאת בעומק אחר, באותו מכרה.

כרייה במכרה תת-קרקעי

בדרך כלל, כרייה תת קרקעית מבוצעת בשכבות פחם המצויות בעומק של עשרות מטרים מתחת לפני הקרקע ולעיתים אף בעומק של מאות מטרים.

הכרייה מבוצעת מתחת לפני הקרקע במנהרות חפורות והפחם המופק משונע במנהרה ארוכה ותלולה אל מחוץ למכרה.

פחם המיועד למנגל /ברביקיו הוא לא הפחם האנרגטי שממנו מפיקים חשמל.

שיטות הכריה התת-קרקעיות הנפוצות הן:

Continuance Mining – כרייה מתמשכת המבוצעת באמצעות גלגל שיניים החופר בתוך הפחם ועושה דרכו קדימה תוך כדי יצירת מנהרה ארוכה, איסוף הפחם המגורד והסעתו באמצעות מסוע אל מחוץ למכרה.

בשיטה זאת מופעלות כיום מכונות אשר ביכולתן לכרות כמות של כ- 5 טון פחם לדקה (יותר מקצב הכרייה היומי של כורה פחם בעבר). המכונות מבצעות הן את הכרייה עצמה והן את האיסוף וההובלה של הפחם אל מחוץ למכרה.

Long Wall Mining – כרייה מתמשכת המבוצעת על ידי חיתוך שכבת הפחם באמצעות "סכין" עגולה וגדולה החותכת בשכבת הפחם כעין פרוסות והפחם עושה דרכו אל מחוץ למכרה באמצעות מסוע.

כרייה במכרה פתוח

במקום בו שכבת הפחם אינה עמוקה (בדרך כלל עד 20 מטר מתחת לפני הקרקע) משתמשים בפיצוצים ובכלים מכניים כבדים להסרת שכבת ה"טפל" שמעל שכבת הפחם. הסרת הטפל מתבצעת בחתכים או רצועות ארוכות. בתחילת התהליך קודחים חורים וממלאים בהם חומרי נפץ. לאחר הפיצוץ, מועמס הטפל באמצעות ציוד מכני גדול כגון dragline, מחפר ומשאיות (truck and shovel), או מחפר בעל גלגלי שיניים ומסועים ונשמר מחוץ לאזור הכרייה המתוכנן.

כרייה במכרה פתוח

כרייה במכרה פתוח

מהטפל לעיקר

הסרת הטפל מתבצעת עד לחשיפת שכבת הפחם (coal seam) ורק אז מגיעים לדבר האמיתי. ניתן לקדוח ולפוצץ את שכבת הפחם (אם היא קשה מדי) או לכרות אותה בעזרת ציוד מכני גדול כגון dragline, מחפר ומשאיות (truck and shovel). הפחם מועבר באמצעות משאיות או מסועים למתקן שטיפה והכנה. כאשר מסתיימת הכרייה ברצועה החפורה, מתבצעת חפירה ברצועה הסמוכה לה והטפל של הרצועה החדשה משמש לכיסוי הרצועה הראשונה.

שיטה זו מתאימה למרבצי פחם באזורים מישוריים.