תהליך הפריקה – כך הולכים הפורקים

פריקת פחם יכולה להתבצע רק בנמלים בהם מותקן מסוע פחם או בסמוך להם. האונייה נקשרת ומעוגנת היטב בסמוך לרציף הפריקה, ותפקידם של אנשי הצוות שעליה לייצב אותה במהלך הפריקה. במקומות מסויימים בעולם מתבצעת הפריקה בלב ים מהאונייה אל רפסודת ענק שממנה מועבר הפחם אל המסוע.

בארץ מתבצעת פריקת הפחם בנמלים ייעודים בתוך מתחמי תחנות הכוח בחדרה ובאשקלון. הפחם נפרק מהאונייה ישירות למסוע הפחם ומועבר באמצעותו  לשטח המיועד לכך בתוך תחנת הכוח.

תהליך הפריקה – מלוא חופנייםטרם הפריקה נקשרת האונייה אל מסוף הפריקה ומיוצבת היטב. הפריקה מתבצעת באמצעות עגורנים הממוקמים על המסוף במקביל למחסני הפחם (סַפְנות) של האונייה ונעים על גלגלי העברה. קצה הזרוע של העגורן ממוקם מעל המחסן וממנו משתלשלות שתי כפות איסוף הידראוליות ענקיות (GRAB) החופנות את הפחם ומרימות אותו לגובה. כפות אלו נוסעות לאורך זרוע העגורן כמו קרונית ונפתחות מעל למשפך שמזרים את הפחם אל מסוע הפחם.

כי לו יעה - יעה חופניים במהלך איסוף פחם

כי לו יעה – יעה חופניים במהלך איסוף פחם

לאן נושבת הרוח?כפות האיסוף היורדות אל מחסני האונייה עושות זאת בקשת שאותה יש לחשב בדייקנות נוכח כיווני הרוח ועוצמתה. המנופאי היושב במרומי העגורן קולט ומחשב את נתוני הרוחות באמצעות מכשור מתאים, ומכוון את כפות האיסוף כך שלא  יכנסו לתוך הספנה ולא לכיוון הסיפונים.

פריקה בשיווקי משקלפריקת האונייה היא תהליך מורכב הטומן בחובו גם סכנות.  משקלו הרב של הפחם, משפיע על יציבותה ולכן אם מחסן שלם ירוקן עד תומו, עלולה האונייה לאבד איזון ואף לטבוע. זו הסיבה לכך שתהליך הפריקה מתבצע בצורה מאוזנת והדרגתית בין המחסנים ותוך שיתוף פעולה מלא בין הימאים והמנופאים.

אוניית צובר מאבדת ממשקל ההדחק (Displacement) לאחר פריקתה ועולה מספר מטרים ביחס לגובה פני הים.

לחשוב בגדולכשאתם מדמיינים לעצמכם את תהליך הפריקה, כדאי שתעשו את זה בגדול. על כל אוניית צובר יש בין 7 ל- 9 ספנות (מחסני ענק) בגובה של כ-  18 מטר אורך כל אחת ותכולתן נעה בין 18,000 ל- 20,000 טון פחם.

 כל 2 כפות כאלה, ששמן המקצועי הוא יעה חופניים (או GRAB), חופנות כ- 22 טון פחם בכל סיבוב. הכפות כל כך גדולות, שגם כשהן מניפות לאוויר טרקטור הן נראות  גדולות ממנו.

זמן פריקהכאשר 3 מנופי פריקה עובדים בו זמנית, יחלפו כ- 4-5 ימים עד לסיום פריקתה של אוניית צובר גדולה מאוד וכיומיים שלושה כאשר מדובר באונייה קטנה יותר.

3 עגורני פריקה בפעולה

3 עגורני פריקה בפעולה

 רק על מנת לסבר את האוזן ולקבל אומדנים הקרובים למציאות, כדאי שתעשו את החשבון הבא: אם באוניית צובר יש כ- 150,000 טון פחם, ובכל חופן שנלקח מהספנה יש 22 טון, ידרשו כ- 454 פעולות של כפות החופניים מדי יום, על מנת לפרוק את האונייה ב- 5 ימים.

על מנת שקצב האספקה יהיה תואם לרמת הצריכה הנדרשת, מתבצע תהליך הפריקה מסביב לשעון במהלך ימות השבוע.  לעיתים, נמשכת עבודת הפריקה גם בשעות הלילה בשל אילוצים הנובעים מלוחות הזמנים  שנקבעו לאוניות מראש.