מקורות הפחם בעולם

שוק הפחם העולמי נשלט על ידי מספר מצומצם של שחקנים ראשיים ושחקני משנה. בסה"כ 5 מדינות מובילות את ייצוא הפחם העולמי ומספר מצומצם של חברות ענק בעלות זיכיונות כרייה פועלות במדינות שונות.

 

מכרה פחם

מכרה פחם

חמש יצואניות הפחם הגדולות

המדינות העשירות במחצבי פחם בהיקפים גדולים מאוד הן: אוסטרליה, אינדונזיה, קולומביה, רוסיה ודרום אפריקה.

עד לפני כעשור נמנתה סין על רשימת היצואניות הגדולות, אך במהלך השנים הללו היא הפכה לצרכנית כבדה של פחם בשל מהפכת התיעוש העוברת עליה ועברה ממעמד של יצואנית לאחת היבואניות הגדולות בעולם. רכש פחם על ידי סין הוא גורם לא צפוי שעלול בכל רגע נתון לערער את שוק הפחם העולמי ולגרור עליית מחירים או ירידת מחירים תלולה.

שחקנים מוכרים בזירת הפחם

אינדונזיה עד תחילת שנות ה- 90 אינדונזיה לא היתה שחקן בשוק הפחם, ומאז היא הפכה ליצואנית מובילה של כ- 417 מיליון טון בשנה. קבוצת Bumi היא הגורם הדומיננטי בשוק האינדונזי (המייצאת כ – 60 מ"ט בשנה) ולצידה פועלות עוד 5 חברות המשווקות, כל אחת, כ- 30-10 מיליון טון בשנה.

בעשור האחרון, הגדילה אינדונזיה מדי שנה, את הייצוא השנתי שלה בעשרות מיליוני טון, אם כי חלקו הארי של הפחם הזה מאופיין באיכות נמוכה יחסית ונמכר בעיקר לשוקי הודו וסין.

רוסיה 2 שחקנים מרכזיים KruTrade ו-  Suek. רוסיה מנצלת את מיקומה הגיאוגרפי ואת יכולת ההובלה היבשתית לאירופה ולמזרח הרחוק ומייצאת פחם לשוק האטלנטי ולשוק הפסיפי.

דרום אפריקה 5 חברות גדולות פועלות בדרום אפריקה הנחשבת לאחת מיצואניות הפחם הגדולות בעולם ואף החזיקה בתואר היצואנית המובילה עד לשנת 2003. חברות ענק בתחום כריית הפחם בדרום אפריקה, הינן: South 32, Anglo American, Glencore.

אוסטרליה עד שנת 2005 היתה יצואנית הפחם הגדולה בעולם (עד לכניסת אינדונזיה לשוק), מייצאת כיום כ- 200 מ"ט פחם קיטור בשנה. גם במדינה זאת החברות העיקריות בתחום כריית הפחם הינן:  Glencore, BHP Billiton, Yancoal, Whitehaven, Peabody.

קולומביהסך הייצוא מקולומביה עומד על למעלה מ- 80 מיליון טון בשנה. חברות ענק בתחום כריית הפחם בקולומביה הינן: חברת Cerrejon (בבעלות  Anglo American, BHP Billiton, Glencore), חברת Prodeco (בבעלות Glencore) וחברת Drummond.

כל אנייה המפליגה מקולומביה לארץ, נבדקת על ידי צוללנים טרם יציאתה מנמל קולומביה כדי למנוע הברחות  סמים